دسته‌ها
خرید

خرید بازی اکشن صادرات فرش به 400 میلیون دلار رسید

معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران با اشاره به رسیدن آمار صادرات فرش دستباف در 9 ماهه ابتدای سال جاری گفت: کشورهای امارات، آلمان، لبنان، ایتالیا و ژاپن بزرگترین واردکنندگان فرش دستباف ایرانی در 9 ماهه ابتدای سال جاری هستند.
 مجتبی فیض‌الهی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با وجود وقوع چالش‌های مهم فراروی تجارت جهانی فرش دستباف و به ویژه صادرات فرش ایرانی، روند صادرات سمت و سوی امیدبخشی به خود گرفته است و آمار کارشناسی‌شده‌ای که به تازگی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران به مرکز ملی فرش ایران رسیده است، حکایت از صادرات 380 میلیون دلاری ایران در 9 ماهه ابتدای سال جاری دارد.
 معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران افزود: وقوع تحریم واردات فرش ایرانی از سوی آمریکا به عنوان مهمترین خریدار فرش دستباف ایران در سال‌های اخیر در کنار بروز موانعی بر سر راه تجارت این کالا، سبب کند شدن روند صادرات فرش دستباف ایرانی شده است، اما باز هم بررسی‌ها نشانگر این است که این روند کاهشی در ماههای گذشته کندتر شده است.
 وی تصریح کرد: صادرات ایران در نه ماهه ابتدای سال جاری به 380 میلیون دلار رسیده است که از نظر وزنی، معادل 4 هزار و 770 تن بوده است.
 فیض‌الهی از صادرات فرش دستباف ایرانی به 81 کشور دنیا خبرداد و گفت: امارات متحده‌عربی اولین کشور واردکننده فرش دستباف از ایران است و پس از آن، آلمان، لبنان، ایتالیا، ژاپن، سوئد، کانادا، قطر، انگلستان و سوئیس نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
 وی اظهار داشت: امارات، ژاپن، کانادا، سوئد، قطر، دانمارک، مالزی، ترکیه، سنگاپور، اسپانیا، نیجریه، نروژ، گرجستان و افغانستان از آن جمله‌اند و در برخی از کشورها رشد صادرات تنها از نظر ارزش بوده است که ایتالیا، انگلستان، اتریش، برزیل، اردن، نیوزلند و چین در این گروه قرار می‌گیرند. این آمار و ارقام که از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران ارایه شده است.